Zaproszenia i zawiadomienia

Zaproszenia, czyli od czego zaczynamy?
Czytaj więcej 

Tablice stołów i winietki

Czy potrzebna jest tablica stołów? 
Czytaj więcej 

Zawieszki

Co to są zawieszki i czy warto je mieć? 
Czytaj więcej 

Menu/Menu drinków

Co zjemy, co wypijemy? Warto wiedzieć. 
Czytaj więcej 

Podziękowania dla gości

Jak wiadomo, należy podziękować. 
Czytaj więcej 

Księgi gości i inne

Jeszcze więcej niebanalnych dodatków! 
Czytaj więcej 

PRZEDSTAWIAMY NIE TYLKO KRÓTKI PRZEWODNIK PO NASZYCH PRODUKTACH,
ALE TEŻ PODPOWIEDŹ, CO MOŻECIE WYKORZYSTAĆ Z ARTYKUŁÓW POLIGRAFICZNYCH,
ABY ZADBAĆ O STRONĘ PRAKTYCZNĄ, A JEDNOCZEŚNIE WIZUALNĄ ŚLUBU I WESELA.

Zaproszenia ślubne

Często nazywane także wizytówką Młodej Pary. Naszym zdaniem jeden z najważniejszych elementów ślubnej poligrafii. Być może nawet jeden z ważniejszych w skali całego ślubu i wesela, bo w końcu bez zaproszeń nie ma gości 😉
Zaproszenia wysyłamy do tych, z którymi chcemy świętować szczególny dla nas dzień na kilka miesięcy, a najpóźniej na miesiąc przed ślubem. Warto dopasować je do stylu wesela, do naszego gustu i do okazji. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele ciekawych wzorów i ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Choć mnogość wzorów może przerażać, to jednak prawdziwe problemy, jakich przysparzają nam zaproszenia, to te z wyborem odpowiedniej treści i ułożeniem listy gości. Bywa tak, ze cała rodzina debatuje nad tymi kwestiami najdłużej w odniesieniu do organizacji innych elementów wesela 🙂

bez zaproszeń nie ma gości 😉

W naszej pracowni istnieje możliwość wykonania zaproszeń ślubnych we wszystkich opcjach kolorystycznych i technikach druku, włączając w to biały druk oraz złocenie. Oferujemy różnorodne kształty zaproszeń, również według własnego pomysłu. Wykonujemy samodzielnie także koperty. Pełną gamę możliwości technicznych uzupełniają umiejętności projektowania oraz doświadczenie, otwartość i głowy pełne pomysłów 🙂

jak-ozdabiac-poligrafia-baner1

Zawiadomienia

Czasem nazywane także zaproszeniem na ślub. Rozsyłane są do osób, które chcemy zaprosić tylko na uroczystość zaślubin, mając nadzieję, że będą przy nas w tak ważnej dla nas chwili lub po prostu informacyjnie, dla tych, którzy mają się dowiedzieć o zmianie naszego stanu cywilnego. W wielu firmach oferowane są tańsze od zaproszeń, ale eleganckie i dopasowane do całości formy, dzięki czemu możemy zawiadomić naprawdę wszystkie bliskie i troszkę dalsze nam osoby 🙂

E-zawiadomienie

Często formą zawiadomienia, coraz bardziej popularną, jest e-zawiadomienie, rozsyłane jedynie w formie elektronicznej lub zamieszczane na portalach społecznościowych. E-zawiadomienie możemy zrobić sami lub zamówić w profesjonalnej firmie, np. ze zdjęciem przyszłej Młodej Pary. Często oferują je pracownie z zaproszeniami, nie jest to duży koszt, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że takie zawiadomienie może dotrzeć do setek osób i nawet jeśli Kościół nie zapełni się tłumnie wszystkimi zawiadamianymi, nasi znajomi dowiedzą się, że w naszym życiu wkrótce wydarzy się coś bardzo wielkiego i ważnego.

jak-ozdabiac-poligrafia-baner2

Winietki/winiety/wizytówki

Wszystkie te nazwy odnoszą się do małych karteczek, stojących na stole przy miejscu zarezerwowanym dla danego gościa. Dzięki nim goście wiedzą, gdzie przewidzieliśmy miejsce dla nich, aby zapewnić im jak najlepszą zabawę.
Winietki zapewniają większy porządek na sali, goście czują się bardziej komfortowo, gdy nie muszą walczyć o swoje miejsca i miejsca dla tych, z którymi chcą siedzieć. Szczególnie z obecności winietek na Sali cieszą się znajomi Pary Młodej, którzy czują się nieswojo wśród obcej rodziny i często są przeganiani z kąta w kąt przez starsze ciocie 🙂
Obecnie oferta winietek jest ogromna, warto dopasować je do wyglądu zaproszeń, aby całe wesele oprawić w jednolity sposób, ale oczywiście nie ma tu reguł. Winietki mogą być składane, zawieszone, leżące, stojące wbite w pralinkę lub jabłko, tworzyć jednocześnie menu lub opaskę na serwetkę, możemy je zaczepić przy podziękowaniu – w zależności w jakiej jest formie… Można się w tym wszystkim pogubić, ale zawsze też można bezpiecznie postawić na klasykę.  

Pomysłów na winietki jest mnóstwo. Każdy można zrealizować w naszej pracowni.

Są winietki:

 1. stojące,
 2. ze szpikulcem do wbicia
 3. w formie prostych kartek do wpięcia w stojaczek
 4. łączone z jakąś formą upominku i podziękowań dla gości,
 5. łączone z menu lub harmonogramem przyjęcia,   

Przy okrągłych stołach alternatywą dla winietek może być postawienie jednej listy gości siedzących przy danym stole. Wówczas goście przypisani są do danego stolika, ale sami decydują o tym koło kogo usiądą. Listę taką w eleganckiej formie umieszczamy na tablicy stołów oraz na właściwym stoliku.

Tak samo działa jeszcze jedna ciekawa forma ustawienia winietek, jaka przyjęła się najbardziej w Stanach Zjednoczonych – winietki nie stoją przy miejscach gości, ale na wejściu obok tablicy stołów. Goście wchodząc na salę odnajdują swoją winietkę, biorą ją ze stolika i odczytują swój numer stołu. Następnie udają się na salę i zajmują konkretne miejsce, według własnych preferencji, przy swoim stoliku. 

jak-ozdabiac-poligrafia-baner4

Tablica stołów

stawiana przy wejściu na salę, w widocznym miejscu. Ładnie wykonana jest z pewnością ozdobą, ale przede wszystkim ma wymiar praktyczny. Szczególnie przy dużych weselach bardzo przydaje się gościom do odnalezienia swojego miejsca przy stole. Profesjonalne firmy poligraficzne mają do swoich tablic wybór ram i sztalug, aby nadać tablicy piękną oprawę, w stylu pozostałego asortymentu.
Tablica stołów jest niezwykle eleganckim dodatkiem. Wywodzi się z przyjęć o wysokiej randze, na które przybywali setki gości i taka tablica była podstawą do zachowania porządku. Na przyjęciach dyplomatycznych, czy też galach, zawsze wyznacza się gościom miejsca w zależności od tego, kto jest wśród gości najważniejszy.

Profesjonalnie wykonana tablica stołów odzwierciedla układ sali i jest czytelna dla gości.
No i oczywiście jest piękną dekoracją!

Są dwa sposoby wykonania tablicy stołów. Pierwszy to wykonanie układu sali i wydrukowanie listy gości na poszczególnych stołach, drugi to wykonanie układu sali z wydrukiem jedynie numerów na stołach, a poniżej alfabetycznej listy gości z informacją o numerze przypisanego danej osobie stołu. Obok tablicy stołów możemy postawić drugą z menu.

Sposobów wykonania tablicy gości jest coraz więcej – obecnie tradycyjną ramę często zastępują specjalne stojaki, dopasowane stylem do całego wystroju wesela. Mogą to być listy zawieszone na wstążeczkach, zapiski na tablicy kredowej, na płytach winylowych, aranżacja z lustrem w tle lub karty przyczepione do ciekawego tła. W naszej pracowni dostępne są zarówno ramy w różnym stylu i kolorach, w zależności od stylu wesela, jak i specjalne, ciekawe stelaże, aż po wytworne lustro. Realizujemy także indywidualne pomysły Pary Młodej. Nie zapomnijmy o numerach na stoły, które są konieczne przy tablicy stołów. Najczęściej też są do niej całkowicie dopasowane.

Zawieszka

są to niewielkie karteczki, zdobiące butelkę z personalizacją imion Pary Młodej. Na zawieszce można zmieścić także wierszyk weselny lub cytat, pary z poczuciem humoru mogą umieścić także na przykład dowcipy małżeńskie 🙂 Pomysły są niewyczerpane i fajnie jest nadać swoim zawieszkom niepowtarzalny charakter. Zawieszki możemy przewieszać z pustych butelek na nowe, stawiane na stole. Miło jest także, gdy zawieszka zdobi butelkę-nagrodę w konkursie lub butelki ofiarowywane gościom. Nie zdziwmy się, jeśli nasi goście będą zdejmowali ze stołu zawieszki i pozostawiali sobie na pamiątkę, szczególnie jeśli będą one wyjątkowo ładnie i elegancko wykonane. Dla naszych bliskich to również ważna uroczystość, którą chcą długo pamiętać.

Dobrze wykonana zawieszka nie zsuwa się z butelki, łatwo nie zamaka i nie rozkleja się. Powinna ona z łatwością wytrzymać całonocne przyjęcie, poprawiny, a potem długo jeszcze leżeć jako pamiątka w nienaruszonym stanie. Jak rozpoznać dobrze zrobioną zawieszkę? Przede wszystkim niewskazany jest pergamin, który bardzo reaguje na wilgoć, jeśli jednak bardzo nam się podoba i akurat motyw z pergaminu wybraliśmy do naszej oprawy ślubu, niech na zawieszkach pojawi się go jak najmniej i w odpowiednim wykonaniu. Ponadto ważny jest gruby papier i dobre, nie za cienkie wstążki. Naklejka na butelkę służy do tego samego celu co zawieszka, jednak jest bardziej kłopotliwa, gdyż w zasadzie powinniśmy zedrzeć etykietki z butelki, aby nakleić swoją ozdobną. Jej zasadniczym plusem jest niższa cena, gdyż dużo łatwiej ją wykonać, jednak dzięki temu, że zawieszki można przewieszać, nie jest to wielka różnica. Zawieszki górują nad naklejkami elegancją i estetyką, stąd polecałabym właśnie ten produkt. Innymi sposobami zdobienia butelek jest przewiązanie kokardy, stemple lakowe, a także kilka innych, innowacyjnych rozwiązań. Wszystkie one są dostępne w naszej pracowni.

jak-ozdabiac-poligrafia-baner3a

Menu/Menu Drinków

Z moich doświadczeń wynika, że goście zawsze reagują bardzo pozytywnie i z wielką radością, kiedy na stole pojawi się menu. Miło jest wiedzieć, co się je, co się pojawi o jakiej porze i jaki jest wybór dań i drinków. Można wydrukować menu dla każdej osoby, łącząc je na przykład z funkcją winietki, ale można także postawić na stole jedno menu na 4-6 osób. Jeśli nasze menu jest długie, lepiej zastosować tę drugą opcję. W tym miejscu, przy okazji, warto wspomnieć, iż nie jest wskazane pisać w menu takich pozycji jak kawa i herbata, czy też chleb. Lepiej skupić się na ciekawych daniach, na które chcemy zwrócić uwagę gości. Menu jest bardziej czytelne.

Innym sposobem na menu jest tablica obok planu stołów, na wejściu. Na dużym formacie zmieścimy nie tylko spis dań i drinków, ale także harmonogram.

jak-ozdabiac-poligrafia-baner5

Podziękowania dla gości

„Szczęście smakuje najlepiej w gronie rodziny i przyjaciół”

– ktoś, kto wypowiedział te słowa miał rację i oddał w nich to, jak wielkie znaczenie ma obecność najbliższych w jednym z Najszczęśliwszych Dni w Życiu. Dlatego właśnie tym wszystkim, którzy przyszli dla nas uczcić ten dzień powinniśmy choć w symboliczny sposób podziękować. Zwyczaj ten wcale nie jest nowy. Tradycja polska wyraźnie wskazuje, że Młodzi nie tylko powinni wielokrotnie, z odpowiednim szacunkiem i w odpowiedniej, szykownej formie, zapraszać wszystkich gości, ale także podziękować im za przybycie, prezenty i szczere życzenia.

Mamy dla Was mnóstwo sposobów na podziękowania dla gości:

 1. Drobne upominki stawiane przy talerzach gości. Mogą to być malutkie pudełeczka lub woreczki, w których Młodzi ukryją drobną słodycz, pralinkę w kształcie serduszka, małego aniołka lub bardziej tematycznie – pierniczek, piłeczka golfowa lub jakiś inny symbol Pary Młodej.

W naszej ofercie słodyczy znajdziecie: krówki, pralinki, pierniczki, lukrowane migdały oraz lizaki – wszystkie w różnych smakach, dopasowane do kolekcji zaproszeń i poligrafii ślubnej z naszego katalogu.

W naszej ofercie opakowań na upominki dla gości znajdziecie pudełeczka o różnym kształcie, woreczki, woreczki na suszki, opakowania na płytę z ulubioną muzyką Młodej Pary, bileciki doczepiane do prezentu.

Inne, ciekawe formy podziękowań dla gości: kawa ze specjalną etykietką,

 1. Kolejnym sposobem na podziękowanie naszym gościom jest rozesłanie zdjęcia (zdjęć) lub zestawu płyt ze zdjęciami i filmem po ceremonii. Niekiedy niestety problemem technicznym są wydłużające się terminy dostarczenia materiałów przez fotografa, czy kamerzystę, a przecież podziękowania takie powinny nastąpić w ciągu dwóch tygodni.

Często te dwie metody się łączy lub miksuje. Przykładowo – możemy postawić pudełeczka przy talerzach, a osobom, które nie mogły przybyć wysłać podziękowania listowne z pamiątkowym zdjęciem. Do naszych kolekcji asortymentu ślubnego mamy dedykowane płyty DVD z nadrukiem oraz opakowania na płytę DVD lub koperty na zdjęcie wraz z karteczką z kilkoma ciepłymi słowami podziękowań.

Szczególne podziękowania należą się rodzicom.

Czasem Pary dziękują także dziadkom, chrzestnym oraz świadkom. Tutaj podczas ceremonii wyróżniamy to szczególne grono wyjątkowym upominkiem. Zawsze eleganckim rozwiązaniem są kwiaty, ale można także podarować album na zdjęcia, dyplom, ramkę pamiątkową lub laurkę. Dobry pomysł na podziękowania dla rodziców to także ramka na zdjęcie (elektroniczna lub tradycyjna) lub voucher na relaksujące wczasy. Oczywiście wszelką oprawę podziękowań – od bilecików do prezentów, przez ramy pamiątkowe, dyplomy, aż po opakowania i albumy oferujemy w naszej pracowni.

Księga gości i inne dodatki

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów oferujemy księgi gości w formie albumów, robione na zamówienie do danej kolekcji. Personalizację na gotowe księgi, oferowane przez firmy razem z fotobudką. Księgi gości w formie plakatów, na których goście się podpisują lub odciskają palce, a także karteczki do podpisów, dobrych rad lub życzeń, wrzucane następnie do skrzynki.

jak-ozdabiac-poligrafia-baner6

Inne dodatki

Co jeszcze może się przydać? Wśród oferowanych przez nas dodatków znajdziecie również:

 1. logo ślubne,
 2. pudełka na ciasto,
 3. wstążki drukowane indywidualnie,
 4. modlitewniki i śpiewniki,
 5. harmonogramy,
 6. podpisy i przywieszki na bufety,
 7. koszyczki i rożki na płatki kwiatów, 
 8. tablice rejestracyjne,
 9. plakaty powitalne,
 10. kotyliony,
 11. poduszeczki na obrączki,
 12. serwetniki,
 13. stroiki na kieliszki,
 14. inicjały Młodej Pary wycinane w drewnie lub styrodurze.

Wszystko oczywiście dopasowane do wybranej kolekcji lub indywidualnych preferencji klientów!

Ponadto: oferta dodatków dekoracyjnych:

Wejdź do wypożyczalni dekoracji

Jaka Cards – oryginalne zaproszenia i dekoracje ślubne